صفحه اصلي

تعداد بازديد:

2503

امتياز:

0

محبوبيت:

امتياز داده نشده! چاپ اين مطلب اظهار نظر امتيازدهي به اين مطلب ارسال به دوستان
 تاريخ مطلب : سه شنبه04/08/89

اعلام جزييات بورس خارج از كشور وزارت علوم


جزييات بورس خارج از كشور وزارت علوم اعلام شد
مديركل بورس وزارت علوم:
ثبت‌نام بورس دكتري90 از شنبه آغاز مي‌شود
حداكثر سن براي ثبت‌نام متقاضيان32 سال است

مدير كل امور بورس و دانشجويان خارج وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اعلام شرايط بورس سال90 از شروع ثبت نام بورس سال آينده از روز شنبه هشتم آبان ماه خبرداد و گفت: ثبت نام به صورت اينترنتي و از طرق سايت وزارت علوم به نشاني www.msrt.ir امكان پذير است.

دكتر حسن مسلمي نائيني در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با ارائه جزييات دستورالعمل اعطاء بورس براي دوره دكتري تخصصي خارج از كشور جهت تامين هيات علمي و متخصصان مورد نياز مراكز آموزش عالي و پژوهشي و ساير دستگاه‌هاي اجرايي سال1390، اظهاركرد: وزارت علوم جهت كمك به تامين اعضاي هيات علمي مراكز خود و تربيت متخصصان در رشته‌هاي مورد نياز و راهبردي كشور، تعدادي از فارغ التحصيلان مقطع كارشناسي ارشد و مربيان آموزشي و پژوهشي را براي ادامه تحصيل در رشته‌هاي مورد نياز كشور از بين افراد واجد شرايط پس از بررسي وضعيت علمي و مصاحبه حضوري با رعايت شرايط لازم بورس مي‌كند.

وي با اشاره به شرايط عمومي داوطلبان، از جمله اين شرايط را توانايي جسمي متناسب با رشته تحصيلي و الزامات حرفه‌اي، حداقل معدل دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد به ترتيب 14 و 16 يا معادل آن و حداكثر سن 32 سال در زمان تقاضا عنوان كرد.

مسلمي نائيني با اشاره به داوطلباني كه داراي پذيرش از دانشگاه‌هاي معتبر خارجي و همچنين نمره زبان MSRT يا معادل آن هستند و در زمان مصاحبه در اولويت اعزام خواهند بود، اظهاركرد: دانشجويان دوره‌هاي كارشناسي ارشد بايد تا 31 شهريور سال 1390 فارغ التحصيل شوند.

وي در ادامه به پاره‌اي از شرايط اختصاصي داوطلبان اشاره كرد و با بيان اينكه متقاضيان دريافت بورس خارج از كشور بايد حداقل داراي يكي از اين شرايط باشند تا مدارك آنها مورد بررسي قرار گيرد، گفت:

نفرات رتبه اول تا سوم فارغ التحصيلان دوره كارشناسي ارشد، دانشجويان نمونه كشوري در مقطع كارشناسي ارشد مطابق با آيين نامه انتخاب دانشجويان نمونه با تاييد معاونت دانشجويي وزارت علوم و يا معاونت آموزشي وزارت بهداشت، داشتن كتب تاليفي و يا ترجمه شده در زمينه‌هاي علمي مرتبط از جمله اين شرايط است.

مديركل بورس وزارت علوم ادامه داد: دارا بودن حداقل يك مقاله چاپ شده در مجلات علمي، پژوهشي داخل يا خارج از كشور در زمينه‌هاي علمي مرتبط، دارا بودن گواهي مجري بودن در انجام طرح‌هاي تحقيقاتي كاربردي پايان يافته مورد نياز كشور، مخترعين و مكتشفين كه اختراعات و اكتشافات آنان در سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي كشور به ثبت رسيده باشد، برگزيدگان رتبه‌هاي اول تا سوم جشنواره‌هاي خوارزمي، فارابي، رازي و ارائه پيشنهاد سبكهاي هنري كاربردي با تاييد از مراجع ذيربط از ديگر شرايط اختصاصي به شمار مي‌رود.

به گفته وي، مربيان آموزشي و پژوهشي (دارندگان مدرك كارشناسي ارشد) دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي (به ترتيب اولويت رسمي قطعي، رسمي آزمايشي و پيماني) و افرادي كه داراي خدمات و سوابق برجسته در زمينه‌هاي ايثارگري، فرهنگي و اجتماعي مي‌باشند از ديگر شرايط اختصاصي است.

مسلمي نائيني افزود: دانشجويان براي اعزام نيازمند سپردن وثيقه هستند كه ميزان آن با توجه به كشور محل تحصيل و بر اساس مصوبات شوراي مركزي بورس تعيين مي‌شود.

وي درباره شرايط اعزام گفت: اولويت شرط اعزام دانشجو به خارج از كشور تنها با مراكز علمي و پژوهشي كه مجري دوره‌هاي تحصيلات تكميلي بوده و رشته‌هاي تحصيلي كارشناسي ارشد يا دكتري آنان در اولويت و مورد نياز كشور است.

مديركل امور بورس و دانشجويان خارج وزارت علوم در پايان خاطرنشان كرد: اعزام داوطلبان يا مربيان آموزشي و پژوهشي واجد شرايط در موسسات و مراكز آموزش عالي و دانشگاه‌هاي غير دولتي - غير انتفاعي و دانشگاه آزاد اسلامي مشروط به تقبل پرداخت 50 درصد هزينه‌ها از سوي موسسه معرفي كننده (در حد 10 درصد كل مربيان آن موسسه است) و يا متخصصين و كارشناسان دستگاه‌هاي اجرايي واجد شرايط اعزام، مشروط به تقبل 100 درصد هزينه‌ها توسط دستگاه مربوط خواهد بود.

گفتني است، داوطلبان جهت كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند به سايت وزارت علوم به نشاني www.msrt.ir  مراجعه كنند.