صفحه اصلي

تعداد بازديد:

341

امتياز:

0

محبوبيت:

امتياز داده نشده! چاپ اين مطلب اظهار نظر امتيازدهي به اين مطلب ارسال به دوستان
 تاريخ مطلب : يکشنبه21/03/91

ايجاد ۲۲رشته جديد در دانشگاه علم‌وفرهنگ و جذب ۱۰۲دانشجوي دکتري پژوهش‌محور در جهاد..


ايماني در گفت‌و‌گو با فارس خبرداد
ايجاد ۲۲رشته جديد در دانشگاه علم‌وفرهنگ/جذب ۱۰۲دانشجوي دکتري پژوهش‌محور

خبرگزاري فارس: معاون آموزشي جهاد دانشگاهي از اخذ مجوز ۱۷ رشته کارشناسي‌ارشد و ۵ رشته دکتري در دانشگاه علم‌و‌فرهنگ خبرداد.

اميرحسين ايماني خوشخو معاون آموزشي جهاد دانشگاهي در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، گفت: کليه فعاليت‌هاي آموزشي جهاد دانشگاهي در 3 شاخه آموزش عالي، علمي‌کاربردي و آموزش‌هاي تخصصي کوتاه مدت تعريف مي‌شود.

وي افزود: با توجه به سياست‌‌گذاري‌ها در حوزه آموزش عالي دانشگاه علم‌و‌‌فرهنگ و 4 موسسه آموزش عالي اهواز، يزد، صنعتي اصفهان و کرمانشاه جمعا با 20 هزار دانشجو در 4 مقطع به سمت دوره‌هاي تکميلي پيش رفته‌ است.

ايماني خوشخو ادامه داد: برهمين اساس در سال جاري توانستيم مجوز بيش از 17 رشته کارشناسي ارشد و 5 رشته دکتري را اخذ کنيم که دانشجويان اين رشته از ميان داوطلبان دوره دکتري جذب خواهند شد و عمدتا در دانشگاه علم‌و‌فرهنگ به عنوان بزرگترين دانشگاه غيرانتفاعي کشور تحصيل خواهند کرد.

وي تشويق دانشجويان به سمت حوزه‌هاي پژوهش‌کاربردي را از ديگر برنامه‌هاي جهاد دانشگاهي دانست و همين تشويق‌ها را باعث کسب مقام اول مسابقه ملي پل‌هاي فلزي کشور توسط دانشجويان رشته عمران اين دانشگاه برشمرد.

رئيس دانشگاه علم‌و‌فرهنگ تصريح کرد: اقدام ديگر جهاد دانشگاهي تشکيل کانون پژوهشي دانشجويان است تا دانشجويان در گروه‌هاي مختلف سازماندهي شده و در دوران تحصيل بتوانند به فعاليت‌هاي پژوهشي ورود پيدا کنند.

ايماني خوشخو افزود: در حيطه علمي‌کاربردي هم دوره‌هاي فناوري‌محور را دنبال مي‌کنيم و بر همين اساس مجوز ۲ رشته کارشناسي ارشد "فضا‌ساز" که مربوط به سقف‌هاي با ستون کم و وسيع است و همچنين رشته "هواپيماي بدون سرنشين" را اخذ کرديم.

وي با بيان اينکه رشته‌هاي کارشناسي ارشد توسعه خواهند يافت، تصريح کرد: درسال 91 قرار است تا مجوز 15 رشته در مقطع کارشناسي ارشد فناوري‌محور در دانشگاه جامع اخذ شود.

معاون آموزشي جهاد دانشگاهي از جذب 102 دانشجوي دکتري پژوهش‌محور براي پژوهشکده‌ها و مراکز تحقيقاتي جهاد دانشگاهي با همکاري وزارت علوم در سال 91 گفت و افزود: در اين روش پژوهشگاه‌ها در کنار کار اصلي به تربيت پژوهشگر مي‌پردازند که نهايتا مدرک P.H.D به دانشجو اعطا خواهد شد.

وي حرکت مدرک P.H.D به سمت پژوهش را اتفاق بسيار بزرگي براي تربيت نيروهاي پژوهشگر دانست که جهاد دانشگاهي در اين عرصه پيشگام شده است.

ايماني خوشخو درخصوص برنامه جهاد دانشگاهي براي دوره‌هاي تخصصي کوتاه مدت نيز گفت: جهاد دانشگاهي قصد دارد تمام پژوهش‌هاي کاربردي خود را در قالب يک بسته آموزشي به علاقه‌مندان رشته‌هاي مختلف آموزش دهد، يعني طرح تحقيقاتي و نتيجه‌ آن پس از ارجاع به دستگاه مربوطه در قالب بسته‌هاي آموزشي درآمده و پس از تعريف منابع، با جذب دانشجو اين طرح‌ها تبديل به جريان علمي شود.

وي ادامه داد: به عنوان مثال در طرح تحقيقاتي دکل‌هاي نفتي بايد بتوانيم محققيني تربيت کنيم که زمينه‌ساز تداوم اين رشته شوند و اگر خواستند يک روزي فعاليت کنند در خود جهاد دانشگاهي فعاليت کنند.

رئيس دانشگاه علم‌و‌فرهنگ درخصوص تاکيد رهبري بر همکاري دانشگاه و صنعت با بيان اينکه سياستگذار اصلي کشور مقام معظم رهبري هستند، اظهار داشت: اگرچه تاکيد بر فعاليت‌هاي پژوهش‌محور محترم است ولي جامعه بايد به سمت پژوهش‌هاي کاربردي که نياز جامعه را مرتفع مي‌کند، برود.

ايماني خوشخو ارتباط دانشگاه با صنعت، ارتباط دانشگاه با نيازهاي جامعه را بسيار مهم ارزيابي کرد و افزود: برهمين اساس جهاد دانشگاهي ابتدائا به دنبال کشف نياز جامعه و پس از آن تعريف طرح تحقيقاتي است و پس از طي اين مسير نتيجه طرح را به دستگاه مربوطه ارجاع مي‌دهد.

وي تصريح کرد: اين فرمايش رهبري جهاد دانشگاهي را بيشتر ترغيب مي‌کند تا در شرايط تحريم‌ها اتکا به خود را بيشتر کند و در پژوهش‌هاي کاربردي نيازهاي کشور را مرتفع سازد که نمايش نمونه‌هاي تحقيقاتي جهاد در آينده نزديک که مشابه خارجي دارد، نمونه‌اي از اين تلاش‌ها است.